Paaritused ja tiinused
Eelmisel suvel paaritusse pandud 118 lehmast saabus tiinena tagasi 111 amma, ehk ca 94%. Mullikate puhul olid pullid saanud "täistabamuse" mis tähendast 30 tiinet mullikat 30-st (100%). Seega ootas poegmist kokku 141 looma. Esimene katsumine talvel andis tegelikult lehmade osas isegi parema tulemuse, kuid kevadine täiendav katsumine "tunnistas" 4 lehma siiski tühjadeks.
Aasta esimene poegija, mullikas KR Henna nautimas tiinena viimasid rõõme sügisesel karjamaal. |
Eelmisel karjatamise perioodil hukkus üks trauma saanud lehm. Üks amm, Teresa, saabus Matsalust "suvelaagrist" tagasi nihestatud puusaliigesega, mis vaevu lasi loomal veokärule ronida. Meie suureks ehmatuseks osutus Teresa kontrollimisel tiineks ja nii ei jäänudki muud üle kui talle laudas väike aedik eraldada ning loota, et ta tiinuse õnnelikult lõpuni kannab. Kuidas Teresa lugu edasi kulges, sellest kirjutame ükskord pikemalt eraldi.
Abordid
Väga õnnelikult möödus viimane tiinusteperiood abortide osas ning selle võib julgelt kirjutada sarvede eemaldamise järjepideva protsessi arvele. Sarvede eemaldamine, eriti lehmadelt, on oluliselt vähendanud osade ammade senist dominantsust ning üldist pingefooni karjas. Omavahelised rüselused ei too reeglina kaasa tõsisemaid tagajärgi ning ka loomadega tegeleval personalil on palju lihtsam anda poegimis- ja veterinaarabi ning teha muid loomade liigutamisega seotud toiminguid.
Poegimised
Kokku sündis meie laudas sellel poegmisperioodil 146 vasikat, kellest 133 sündis elusalt ja 13 olid surnultsünnid. See aasta tõi meie lauta uskumatul kombel kokku viied kaksikud, kellest kolm paari toimetavad karjamaal "täiskomplektis". Kahel juhul andis nõrgem neist alla...
Puhtatõulised blonde lahksoolised kaksikud KR Karel ja KR Kirke koos oma ema, KR Elenaga lõunauinakut tegemas. |
Kõige katsumusterohkemaks kujunes meie jaoks mullikate poegimine ning seda eriti ühe pulli tütarde osas (kirjutasime sellest oma blogis pikemalt ka kevadel). Osad emad kaotasid lapsed, osad lapsed kaotasid emad, halvimal juhul kaotasime mõlemad...
Püüdes loomadega toimunut analüüsida saime "korduva mustri" eelkõige kindlas põlvnemiskombinatsioonis ja tumeda karvkattega loomade osas. Konsulteerinud ka oma sõpradega põhjamaades jõudsime põlvnemiste analüüsis välja ka tegeliku "pahalaseni" - ühe aastakümneid tagasi tuntuma prantsuse pullini Dauphin. Taanis on dokumenteeritud mitmeid olukordi, kus tema tütred ei olnud lihtsalt võimelised poegima - sünnitusteed ei avanenud. Nagu paljude kuulsate spermapullidega siiski juhtub, kasutatakse teda parima ootuses aga väga laialdaselt. Nii juhtus ka meil, et Dauphin on probleemsetel loomadel sees nii isa- kui ka emapoolses põlvnemises ... ning see "kokteil" tõi mitmetel juhtudel kaasa probleemid ...
Paraku ei ole loodus aga niisama lihtsalt "ettearvatav" ning mullikate poegimise lõppfaasis saime ka ühe meeldiva üllatuse osaliseks. Nimelt olime ühele, oma analüüsi põhjal kõige kõrgemasse riskirühma kuuluvale mullikale otsimas võimalusi teha plaanilist keisrilõiget, kui ühel ilusal hommikul ukerdas mullika kõrval pisike tume vasikas. Meie KR Hallu oli ilma suure "kisa, kära ja keisrilõiketa" toonud ilmale ilusa väikese, 38 kg kaaluva pullipoisi.
Kogemus Hallu poegmisega tõstatab jällegi küsimuse, milliseid valikuid teha Hallu isa järgmise aastakäigu tütardega? Kas ja keda paaritada? Lõppotsused ootavad tegemist.... |
Pisike KR Keke on karjamaal tublisti kosunud ning näitab vaatamata napile sünnikaalule ilusat juurdekasvu. |
Lisaks pakkusid ebameeldiva kogemuse ka paar täisjõus ja kogenut blonde lehma, kes valimatult oma aedikukaaslastel lõpptiinetena seljas hüppasid ning lõpptulemusena tuli meil välja tõmmata juba üsas surnud vasikad. Paaril korral oli surnultsünni puhul tegemist ka amme jaoks liigselt suure vasika sünnikaaluga, mille puhul poleks positiivne lõpptulemus ka kiire poegimisabi korral pruukinud tulla.
Kaameravalve
Pärast raskelt alanud poegimisperioodi tegime teoks oma ammuse unistuse ja otsustasime üles seada kaameravalve. Põhjuseks eelkõige ikka see, et paremini loomi jälgida ning vajadusel kiiremat poegimis- ja söötmisabi korraldada. Oma kogemuste põhjal võime öelda, et kaamerate kasutegur on suur, samas aga peitub seal ka teatud oht abivajaduse mõttes nö ülereageerimiseks. 360 kraadi pöörlevad ja korraliku suurendusega varustatud kaamerad annavad lõpptiinete aedikus võimaluse üsna täpselt jälgida poegmise kulgu ning saada aru, kas vasikas oma esimese ternespiima kiiresti kätte saab. Kuna kaamerasüsteem annab võimaluse ka pildistada ja filmida, siis teeme järgmistes postitustes ka väikese ülevaate, mida põnevat esimese poegimisperioodi jooksul meie kaamerasilma fookusesse on jäänud.
Haigused
Nagu paljusid teisi karjakasvatajaid, tabas kevadel ka meie farmi vasikate kõhutõbi ning umbes kuu aja vältel põetasime enam kui 10 väikest vasikat. Vasikad haigestusid riburada ning kõige keerulisem periood nende hinges hoidmiseks kestis 3-4 päeva. Peamine ravi seisnes rohkes vedeliku jootmises, mida toetasime elektrolüütide, söepastaga, vajadusel ravimitega. Õnneks läks meil hästi - enamik vasikaid tervenes. Ometi kandsime kaotusi 4 vasika näol, kelle puhul lõpptulemus oli kombinatsioon terviseprobleemidest, ema hoolimatusest ja meie oskamatusest...Millised on meie rohkem ja vähem õnneliku lõpuga loomade lood, proovime pikemalt kirjutada järgmistes postitustes.
KR Kertu sai viiepäevasena kõhuviiruse. Ravi järel toibus aga tema immuunsus lõplikult ei taastunud. Pärast kolme nädalat haigust loobus ta võitlemast... |
Suvi karjamaadel
Seega jõudis meie arvukatele karjamaaldele kokku 129 elusat vasikat ning loodetavasti näeme neid kõik ka lähema kuu aja jooksul lõppeva karjatusperioodi järgselt laudas. Siiani ei ole kadusid täheldanud.
Tundub, et sellesuvine ilmastik, mis pole ehk pererahvale niiväga meelepärane olnud, on meie karjadele siiski rahuliku ja rõõmupakkuva suve kindlustanud - päevi mis oleks liigselt kuumad või külmad, on olnud väga vähe ning rohukasv on olnud enam kui küllaldane.
Neli musketäri. Kogu suvi on kestnud lõbus vasikaelu... |
..ja ka juurdekasvud pole laita. |
Aina ja aina oleme paber ja pliiats käes käinud karjamaal loomi vaatamas. Harjutamaks märkamist, võrdlemist ja arusaamist, mida ühe lihaveisefarmi pidamiseks ja arendamiseks siis ikkagi vaja läheb... |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar